Google Pixel Tablet
$467.8 • View Prices • By Google
Google Pixel Tablet price in United States starts from $467.8.
- Share
$467.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Wi-Fi
- No 3G
- Tensor G2, Octa Core, 2.85 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7020 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 10.95 inches, 1600 x 2560 px, 90 Hz Display
- 8 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Android v13
Google Pixel Tablet Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- Android v13Good
- Thickness: 8.1 mmThick
- 493 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.95 inch, IPS ScreenSmall
- 1600 x 2560 pixelsAverage
- 276 ppiAverage
- 500 nits brightness (typical)
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Google Tensor G2 Chipset
- 2.85 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 7020 mAh BatterySmall
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Google Pixel Tablet Price History
You can check the price history of Google Pixel Tablet below. The current price is $44,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With
Google Pixel Tablet vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)
Google Pixel Tablet vs Oneplus Pad 3
Google Pixel Tablet vs Apple iPad 11th Gen 2025 5G
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A9 Plus Tablet
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet 5G
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab S10 FE (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB)Google Pixel Tablet Full Specs
General
| Model | Pixel Tablet |
| Release Date | May 10, 2023 |
Design
| Dimensions | 169 x 258 x 8.1 mm |
| Weight | 493 g |
| Colors | Porcelain, Hazel, Rose |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.95 inches, 1600 x 2560 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 276 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 79.7% |
| Features | 500 nits brightness (typical) |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Splash Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) 24mm, 1/4", 1.12µm |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) 24mm, 1/4", 1.12µm |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Google Tensor G2 |
| CPU | 2.85 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7020 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












