
Huawei MatePad 11 2021
$292.42 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei MatePad 11 2021 price in United States starts from $292.42.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$292.42
Search
Features
- Wi-Fi
- No 3G
- Snapdragon 865, Octa Core, 2.84 GHz Processor
- 6 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 7250 mAh Battery with 22.5W Fast Charging
- 10.95 inches, 2560 x 1600 px, 120 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
OUT OF STOCK
Huawei MatePad 11 2021 Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- HarmonyOS v2.0Good
- Thickness: 7.25 mmThick
- 485 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.95 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- 276 ppiAverage
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 865 Chipset
- 2.84 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v3.1
Battery
- 7250 mAh BatterySmall
- 22.5W Fast Charging
- 5W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Huawei MatePad 11 2021 vs Huawei MatePad SE 11
Huawei MatePad 11 2021 vs Huawei MatePad 11.5
Huawei MatePad 11 2021 vs Apple iPad 9th Gen 10.2 2021 Tablet
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Motorola Moto Pad 60 Neo vs OPPO Pad SE (8GB + 128GB + LTE)Huawei MatePad 11 2021 Full Specs
General
| Model | MatePad 11 2021 |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | June 02, 2021 |
Design
| Dimensions | 165.3 x 253.8 x 7.25 mm |
| Weight | 485 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.95 inches, 2560 x 1600 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 276 PPI |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/1.8 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | HarmonyOS v2.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7250 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 22.5W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










