
Lenovo Legion Pad Gaming Tablet
$263.52 • Coming Soon • By Lenovo
Lenovo Legion Pad Gaming Tablet price in United States starts from $263.52.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Lenovo Legion Pad Gaming Tablet is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Lenovo Legion Pad Gaming Tablet is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim
- 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 870, Octa Core, 3.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7100 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 7 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display
- 8 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
UPCOMING
Lenovo Legion Pad Gaming Tablet Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 6.8 mmSlim
- No Fingerprint Sensor
Display
- 7 inch, AMOLED ScreenSmallest
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 376 ppiBest
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 870 Chipset
- 3.2 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- USB-C
Battery
- 7100 mAh BatterySmall
- 30W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Legion Pad Gaming Tablet vs Xiaomi Pad 7
Lenovo Legion Pad Gaming Tablet vs Xiaomi Pad 8
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Samsung Galaxy Tab S10 FE 5G vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Samsung Galaxy Tab S10 FE (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Lenovo Tab Plus 2024 (256GB)
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)Lenovo Legion Pad Gaming Tablet Full Specs
General
| Model | Legion Pad |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | December 12, 2026 (Expected) |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 156 x 246.1 x 6.8 mm |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 7 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 376 PPI |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Front Camera | 8 MP |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7100 mAh |
| Fast Charging | Yes, 30W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











