
Lenovo Legion Y700 2023 Gaming Tablet
$316.18 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Legion Y700 2023 Gaming Tablet price in United States starts from $316.18.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$316.18
Search
Features
- Single Sim
- VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 8+ Gen1, Octa Core, 3.2 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 6550 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 8.8 inches, 1600 x 2560 px, 144 Hz Display
- 13 MP + 2 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
OUT OF STOCK
Lenovo Legion Y700 2023 Gaming Tablet Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v13Good
- Thickness: 7.6 mmThick
- 350 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8.8 inch, IPS ScreenSmall
- 1600 x 2560 pixelsAverage
- 343 ppiGood
- Dolby Vision, HDR10, 500 nits (typ)
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 Chipset
- 3.2 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 12 GB RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- No 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 6550 mAh BatterySmallest
- 45W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Legion Y700 2023 Gaming Tablet vs Oneplus Pad 3 (16GB RAM + 512 GB)
Lenovo Legion Y700 2023 Gaming Tablet vs Samsung Galaxy Tab S11 (12GB RAM + 512GB + 5G)
Lenovo Legion Y700 2023 Gaming Tablet vs Lenovo Legion Y700 2024 Gaming Tablet
Lenovo Legion Y700 2023 Gaming Tablet vs Xiaomi Pad 7 (12GB RAM + 256GB)
Amazon Fire HD 8 Tablet vs Lenovo Tab M10 Plus 3rd Gen 2022
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 LiteLenovo Legion Y700 2023 Gaming Tablet Full Specs
General
| Model | Legion Y700 2023 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Release Date | July 22, 2023 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 129.5 x 208.9 x 7.6 mm |
| Weight | 350 g |
| Colors | Gray |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 8.8 inches, 1600 x 2560 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 343 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83% |
| Features | Dolby Vision, HDR10, 500 nits (typ) |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| 3G | No |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Wide Angle) 2 MP (Macro) |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Cortex-X2@3.19 GHz & 3x Cortex-A710@2.75 GHz & 4xCortex-A510@1.8 GHz |
| GPU | Adreno 730 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6550 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 45W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










