
Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE)
$158.13 • View Prices • By Lenovo
Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) price in United States starts from $158.13.
- Share
$158.13
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, Wi-Fi
- Snapdragon 680, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7700 mAh Battery with Fast Charging
- 10.61 inches, 2000 x 1200 px Display
- 8 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 7.45 mmAverage
- 465 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.61 inch, IPS ScreenAverage
- 2000 x 1200 pixelsAverage
- 220 ppiAverage
- up to 400 nits, TÜV Low Blue Light-certified
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 720p HD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 680 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAMLarge
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C
Battery
- 7700 mAh BatteryAverage
- Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) Price History
You can check the price history of Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) below. The current price is $14,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) vs Realme Pad 2 Tablet
Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) vs OPPO Pad SE (6GB + 128GB + LTE)
Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) vs Lenovo Tab M11
Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) vs Xiaomi Redmi Pad SE Tablet (8GB RAM + 128GB)
Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) vs Lenovo Idea Tab (Wi-Fi Only)
Lenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) vs Lenovo Tab K11 PlusLenovo M10 Plus 3rd Gen Tablet (LTE) Full Specs
General
| Model | Tab M10 Plus (FHD) 3rd Gen |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | September 29 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 251.2 x 158.8 x 7.45 mm |
| Weight | 465 g |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.61 inches, 2000 x 1200 pixels |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 220 PPI |
| Features | up to 400 nits, TÜV Low Blue Light-certified |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual Band |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GLONASS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Ambient L-Sensor, P-Sensor, Accelerometer (G), Sensor Hall, Sensor, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Dolby Quad Speakers, Dolby Atmos Sound Effect |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7700 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










