
Lenovo Tab M10 FHD Plus 2nd Gen Tablet (2GB RAM + 32GB)
$185.07 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Tab M10 FHD Plus 2nd Gen Tablet (2GB RAM + 32GB) price in United States starts from $185.07.
- Share
$185.07
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio P22T, Octa Core, 2 GHz Processor
- 2 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 10.3 inches, 1920 x 1200 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
Lenovo Tab M10 FHD Plus 2nd Gen Tablet (2GB RAM + 32GB) Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v9 (Pie)Good
- Thickness: 8 mmThick
- 460 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.3 inch ScreenSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- 220 ppiAverage
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio P22T Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 2 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- USB-C
Battery
- 5000 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Lenovo Tab M10 FHD Plus 2nd Gen Tablet (2GB RAM + 32GB) Price History
You can check the price history of Lenovo Tab M10 FHD Plus 2nd Gen Tablet (2GB RAM + 32GB) below. The current price is $17,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Micromax Funbook Talk P362 (2GB) vs Lenovo ThinkPad Tablet 2
Samsung Galaxy Tab S10 FE (Wi-Fi+ 12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 Plus (512GB)Lenovo Tab M10 FHD Plus 2nd Gen Tablet (2GB RAM + 32GB) Full Specs
General
| Model | M10 FHD Plus (2nd Gen) |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 153.3 x 244.2 x 8 mm |
| Weight | 460 g |
Display
| Type | Color (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.3 inches, 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 220 PPI |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Hall Sensor, Gyroscope, Vibration |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Video Recording | No |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v9 (Pie) |
| Chipset | Mediatek Helio P22T |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









