

Lenovo Tab M11 (4GB RAM + 64GB + LTE)
$136.99 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Tab M11 (4GB RAM + 64GB + LTE) price in United States starts from $136.99.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$136.99
Search
Variants
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, Wi-Fi
- Helio G88, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 7040 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 11 inches, 1200 x 1920 px, 90 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
OUT OF STOCK
Lenovo Tab M11 (4GB RAM + 64GB + LTE) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 7.15 mmSlim
- 465 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 11 inch, IPS ScreenAverage
- 1200 x 1920 pixelsAverage
- 206 ppiAverage
- 400 nits Brightness, 72% NTSC
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G88 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7040 mAh BatterySmall
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Tab M11 (4GB RAM + 64GB + LTE) vs Xiaomi Redmi Pad SE 8.7 4G (4GB RAM +128GB)
Byond Mi-book Mi1 Tab vs Intex I-Buddy Connect 3G
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Vivo Pad5e
Lenovo Tab M11 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Samsung Galaxy Tab S11 vs Lenovo Tab M11
Samsung Galaxy Tab S9 (12GB RAM + 256GB+ Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S10 LiteLenovo Tab M11 (4GB RAM + 64GB + LTE) Full Specs
General
| Model | Tab M11 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | January 09, 2024 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 225.3 x 166.3 x 7.15 mm |
| Weight | 465 g |
| Colors | Luna grey, Seafoam green |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 11 inches, 1200 x 1920 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 206 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 93.6% |
| Features | 400 nits Brightness, 72% NTSC |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP52 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | eMMC 5.1, Quad Speakers, Optimized with Dolby Atmos |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio G88 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7040 mAh |
| Fast Charging | Yes, 15W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











