

Lenovo Tab M11 (LTE)
$229.87 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Tab M11 (LTE) price in United States starts from $229.87.
- Share
$229.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, Wi-Fi
- Helio G88, Octa Core, 2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7040 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 11 inches, 1200 x 1920 px, 90 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
Lenovo Tab M11 (LTE) Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 7.15 mmSlim
- 465 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 11 inch, IPS ScreenAverage
- 1200 x 1920 pixelsPoor
- 206 ppiPoor
- 400 nits Brightness, 72% NTSC
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G88 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7040 mAh BatterySmall
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Lenovo Tab M11 (LTE) Price History
You can check the price history of Lenovo Tab M11 (LTE) below. The current price is $21,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Tab M11 (LTE) vs Lenovo Tab M11
Lenovo Tab M11 (LTE) vs Samsung Galaxy Tab A9 Tablet
Lenovo Tab M11 (LTE) vs OPPO Pad SE (8GB + 128GB + LTE)
Lenovo Tab M11 (LTE) vs Realme Pad 2 Tablet (LTE+8GB RAM + 128GB)
Lenovo Tab M11 (LTE) vs Oppo Pad Air Tablet (4GB RAM + 128GB)
Lenovo Tab M11 (LTE) vs Xiaomi Redmi Pad SE Tablet (8GB RAM + 128GB)Lenovo Tab M11 (LTE) Full Specs
General
| Model | Tab M11 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | January 09, 2024 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 225.3 x 166.3 x 7.15 mm |
| Weight | 465 g |
| Colors | Luna grey, Seafoam green |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 11 inches, 1200 x 1920 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 206 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 93.6% |
| Features | 400 nits Brightness, 72% NTSC |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP52 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | eMMC 5.1, Quad Speakers, Optimized with Dolby Atmos |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio G88 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7040 mAh |
| Fast Charging | Yes, 15W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











