


Lenovo Tab M11
$179 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Tab M11 is a WiFi Android 13 Tablet powered by Mediatek G88 with 4 GB RAM and 64 GB storage. It has a 11 inches IPS display with 90 Hz refresh rate. It features a 13 MP + 8 MP Dual rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 7040 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include Expandable Storage and 3.5mm Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Helio G88, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 7040 mAh Battery with Fast Charging
- 11 inches, 1200 x 1920 px, 90 Hz Display
- 13 MP + 8 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
Lenovo Tab M11 Specs
Group: $150 to $250
General
- Android v13Good
- Thickness: 7.15 mmSlim
- 465 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 11 inch, IPS ScreenAverage
- 1200 x 1920 pixelsAverage
- 206 ppiAverage
- 72% NTSC, 400nits
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP + 8 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G88 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7040 mAh BatterySmall
- Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Tab M11 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Lenovo Tab M11 vs Samsung Galaxy Tab S11
Lenovo Tab M11 vs TCL Nxtpaper 14 Tablet
Lenovo Tab M11 vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Lenovo Yoga Tab vs Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi)
Lenovo Tab M11 Full Specs
General
| Model | ZADA0028US |
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Release Date | January 09, 2024 |
Design
| Dimensions | 255.26 x 166.31 x 7.15 mm |
| Weight | 465 g |
| Colors | Luna Grey, Seafoam Green |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 11 inches, 1200 x 1920 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 206 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 82.6% |
| Features | 72% NTSC, 400nits |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 5, 802.11ac 1x1 |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | GPS + GLONASS + Galileo |
| Sensors | Accelerometer, Ambient, Gyroscope, Hall |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | eMMC 5.1 |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio G88 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7040 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













