



Lenovo Tab M8 2nd Gen Tablet (4GB RAM + 64GB)
$93.47 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Tab M8 2nd Gen Tablet (4GB RAM + 64GB) price in United States starts from $93.47.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$93.47
Search
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, Wi-Fi
- Helio P22, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5100 mAh Battery
- 8 inches, 1920 x 1200 px Display
- 5 MP Front Camera
- No Rear Camera
OUT OF STOCK
Lenovo Tab M8 2nd Gen Tablet (4GB RAM + 64GB) Specs
Group: $8,000 to $10,000
General
- Android v9.0 (Pie)Average
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8 inch, IPS ScreenSmallest
- 1920 x 1200 pixelsBest
Camera
- No Rear Camera
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio P22 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorFastest
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 5100 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With


OnePlus Pad Tablet vs Doogee Tab E3
Apple iPad Air 13 2025 (Wi-Fi + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab S11
Samsung Galaxy Tab S10 Lite vs Lenovo Tab P12

Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5GLenovo Tab M8 2nd Gen Tablet (4GB RAM + 64GB) Full Specs
General
| Model | ZA6L0001IN, Tab M8 (2nd Gen) FHD |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Voice Call | Yes |
Display
| Type | Color IPS Screen (16.7 M) |
| Touch | Yes |
| Size | 8 inches, 1920 x 1200 pixels |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | No |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | MediaTek Helio P22 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5100 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












