




Lenovo Tab (Wi-fi Only+4GB RAM + 128GB)
$135.42 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Tab (Wi-fi Only+4GB RAM + 128GB) price in United States starts from $135.42.
- Share
$135.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Helio G85, Octa Core Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5100 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 10.1 inches, 1200 x 1920 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
Lenovo Tab (Wi-fi Only+4GB RAM + 128GB) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v14Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.1 inch, IPS ScreenSmall
- 1200 x 1920 pixelsAverage
- 224 ppiGood
- 60 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G85 Chipset
- Octa Core Processor
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5100 mAh BatterySmall
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Lenovo Tab (Wi-fi Only+4GB RAM + 128GB) Price History
You can check the price history of Lenovo Tab (Wi-fi Only+4GB RAM + 128GB) below. The current price is $12,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Tab (Wi-fi Only+4GB RAM + 128GB) vs Realme Pad 2 Lite
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Apple iPad Pro 13 Tablet (Cellular + 1TB + Standard Glass) vs Samsung Galaxy Tab S11
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G
Samsung Galaxy Tab S11 vs Lenovo Tab M11Lenovo Tab (Wi-fi Only+4GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | Tab |
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| In The Box | Lenovo Tab, USB-C charging cable, 20W in-box charging adapter, MicroSD/SIM tray pin, Quick Start Guide, Warranty |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.1 inches, 1200 x 1920 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Brightness | 400 nits |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Wifi Version | WiFi 5 (2.5GHz + 5GHz) |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GLONASS |
| Face Unlock | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Helio G85 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Dual Stereo |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5100 mAh |
| Fast Charging | Yes, 15W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














