



Microsoft Surface Pro 4 (6th Gen Ci7/ 8GB/ 256GB/ Win10 Pro)
$1,259.78 • Out Of Stock • By Microsoft
Microsoft Surface Pro 4 (6th Gen Ci7/ 8GB/ 256GB/ Win10 Pro) price in United States starts from $1,259.78.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,259.78
Search
Features
- Single Sim
- Wi-Fi
- Single Core Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 12.3 inches, 2736 x 1824 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Windows 10 v10
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Microsoft Surface Pro 4 (6th Gen Ci7/ 8GB/ 256GB/ Win10 Pro) Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- Windows 10 v10Good
- Thickness: 8.45 mmThick
- No Fingerprint Sensor
Display
- 12.3 inch ScreenAverage
- 2736 x 1824 pixelsAverage
- 267 ppiBest
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- 8 GB RAMSmall
- 256 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth, WiFi
- No GPS
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Oukitel RT9 Rugged Tablet
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi)
Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G vs Oukitel RT9 Rugged Tablet
Lenovo Tab M11 vs TCL Nxtpaper 14 Tablet
Samsung Galaxy Tab S9 (12GB RAM + 256GB+ Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Apple iPad Air 11 2025 (128GB+Wi-Fi) vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)Microsoft Surface Pro 4 (6th Gen Ci7/ 8GB/ 256GB/ Win10 Pro) Full Specs
General
| Model | Surface Pro 4 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Voice Call | No |
Design
| Dimensions | 292.1 x 201.42 x 8.45 mm |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes |
| Size | 12.3 inches, 2736 x 1824 pixels |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | ~ 267 PPI |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Video Recording | No |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Windows 10 v10 |
| CPU | Single Core Processor |
| Java | No |
Multimedia
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Removable Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












