
Vivo Pad 6 Pro
$643.92 • Coming Soon • By Vivo
Vivo Pad 6 Pro price in United States starts from $643.92.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Vivo Pad 6 Pro is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Vivo Pad 6 Pro is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Snapdragon 8 Elite Gen 5, Octa Core, 4.6 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 13000 mAh Battery with 66W Fast Charging
- 13.2 inches, 2512 x 3840 px, 144 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Android v16
UPCOMING
Vivo Pad 6 Pro Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 6.2 mmAverage
- 663 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 13.2 inch, IPS ScreenLarge
- 2512 x 3840 pixelsBest
- 348 ppiGood
- HDR10
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset
- 4.6 GHz, Octa Core ProcessorFastest
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.4, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 13000 mAh BatteryLarge
- 66W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Vivo Pad 6 Pro vs Xiaomi Pad 8 Pro
Vivo Pad 6 Pro vs Honor MagicPad 3 Pro
Vivo Pad 6 Pro vs Oppo Pad 4 Pro
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 LiteVivo Pad 6 Pro Full Specs
General
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | March 30, 2026 |
Design
| Dimensions | 199.8 x 297 x 6.2 mm |
| Weight | 663 g |
| Colors | Gray, Blue, Purple |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 13.2 inches, 2512 x 3840 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | ~ 348 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.8% |
| Brightness | 1200 nits |
| Features | HDR10 |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity (accessories only) |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | Origin OS 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 4.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 13000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 66W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










