



OnePlus Pad 4 (12GB RAM + 512GB)
$684.8 • View Prices • By OnePlus
OnePlus Pad 4 (12GB RAM + 512GB) price in United States starts from $684.8.
- Share
$684.8
Search
- Set Price Alert
Variants
8GB+256GB$632.12
12GB + 512GB$684.8
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Snapdragon 8 Elite Gen 5, Octa Core, 4.6 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 13380 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 13.2 inches, 2400 x 3392 px, 144 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Android v16
OnePlus Pad 4 (12GB RAM + 512GB) Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 5.94 mmSlim
- 672 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 13.2 inch, IPS ScreenLarge
- 2400 x 3392 pixelsGood
- 315 ppiGood
- DCI-P3 coverage 98%, DeltaE≈0.7
- 144 Hz Refresh Rate, 540 Hz Touch Sampling Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset
- 4.6 GHz, Octa Core ProcessorFastest
- 12 GB RAMAverage
- 512 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v6.0, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 13380 mAh BatteryLarge
- 80W SuperVOOC Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Black Shark Pad 7 Pro
Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Lenovo Tab K11 Gen 2 vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Motorola Moto Pad 60 Neo vs Xiaomi Redmi Pad 2 (LTE+ 8GB RAM + 256GB)
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 (Wi-Fi Only)OnePlus Pad 4 (12GB RAM + 512GB) Full Specs
General
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | April 30, 2026 |
| In The Box | OnePlus Pad 4 SUPERVOOC Power Adapter User Guide & Safety And Warranty Booklet Type-C Cable |
Design
| Dimensions | 209.76 x 289.71 x 5.94 mm |
| Weight | 672 g |
| Colors | Storm Blue |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 540 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 13.2 inches, 2400 x 3392 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 7:5 |
| PPI | ~ 315 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.4% |
| Brightness | 700 nits (1000 nits HBM) |
| Features | DCI-P3 coverage 98%, DeltaE≈0.7 |
Memory
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 (802.11be) Wi-Fi 6 (802.11ax) Wi-Fi 5 (802.11ac) 802.11a/b/g/n Wi-Fi Display WLAN Tethering Wi-Fi 2.4GHz 2×2+Wi-Fi 5GHz 2×2 Concurrent Wi-Fi 5GHz 160MHz 2×2 MIMO |
| Bluetooth | Yes, v6.0, SBC,AAC,aptX,aptX HD,aptX Adaptive,LDAC,LHDC5.0 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity (accessories only), Gyro, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| AI Features | AI Recorder, Oneplus AI, AI Painter, Google Gemini |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | OxygenOS 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 4.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | 8 Speakers |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 13380 mAh |
| Fast Charging | Yes, 80W SuperVOOC Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












