


Nokia T20 Tablet (Wi-Fi+32GB)
$144.58 • Out Of Stock • By Nokia
Nokia T20 Tablet (Wi-Fi+32GB) price in United States starts from $144.58.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$144.58
Search
Variants
Features
- Wi-Fi
- No 3G
- Tiger T610, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 8200 mAh Battery
- 10.4 inches, 1200 x 2000 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
OUT OF STOCK
Nokia T20 Tablet (Wi-Fi+32GB) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 7.8 mmThick
- 465 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.4 inch, IPS LCD ScreenAverage
- 1200 x 2000 pixelsAverage
- 224 ppiGood
- Features:Brightness boost, SGS Low Blue Light Certification, Brightness: 400 nits
- Toughened glass
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc Tiger T610 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
- No GPS
Battery
- 8200 mAh BatteryLarge
- 15W Compatible (10W Charger inbox)
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G vs Oukitel RT9 Rugged Tablet
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Oukitel RT9 Rugged Tablet
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi) vs Apple iPad Air 13 2025 Tablet (5G + 1TB)
Samsung Galaxy Tab S10 FE 5G vs Lenovo Tab Plus 2024 (256GB)Nokia T20 Tablet (Wi-Fi+32GB) Full Specs
General
| Model | T20 Tablet |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | October 1, 2021 |
| Voice Call | No |
Design
| Dimensions | 157 x 247.6 x 7.8 mm |
| Weight | 465 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.4 inches, 1200 x 2000 pixels |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 78.9% |
| Glass Type | Toughened glass |
| Features | Features:Brightness boost, SGS Low Blue Light Certification, Brightness: 400 nits |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| IP Rating | IP52 |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.4 |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Unisoc Tiger T610 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G52 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8200 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | 15W Compatible (10W Charger inbox) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












