


Nokia T21 Tablet (Wi-Fi Only)
$197.39 • View Prices • By Nokia
Nokia T21 Tablet (Wi-Fi Only) price in United States starts from $197.39.
- Share
$197.39
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Wi-Fi
- No 3G
- Tiger T612, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 8200 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 10.36 inches, 1200 x 2000 px Display
- 8 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
Nokia T21 Tablet (Wi-Fi Only) Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 7.5 mmThick
- 465.5 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.36 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1200 x 2000 pixelsAverage
- 225 ppiAverage
- 360nits Brightness
- Toughened Glass
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc Tiger T612 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 8200 mAh BatteryAverage
- 18W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Nokia T21 Tablet (Wi-Fi Only) Price History
You can check the price history of Nokia T21 Tablet (Wi-Fi Only) below. The current price is $18,480. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

OPPO Pad SE (8GB + 128GB + LTE) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (LTE+ 8GB RAM + 256GB)
Motorola Moto Pad 60 Neo vs OPPO Pad SE (8GB + 128GB + LTE)
Lenovo Yoga Tab vs Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi)
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Oukitel RT9 Rugged Tablet
Salora Fontab SFT071 vs Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220
Vivo Pad5e vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)Nokia T21 Tablet (Wi-Fi Only) Full Specs
General
| Model | T21 |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | September 01, 2022 |
| Voice Call | No |
Design
| Dimensions | 247.5 x 157.3 x 7.5 mm |
| Weight | 465.5 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 10.36 inches, 1200 x 2000 pixels |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 225 PPI |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Features | 360nits Brightness |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP52 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP Autofocus |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G52 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8200 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











