

Oukitel RT9 Rugged Tablet
$249.89 • Out Of Stock • By Oukitel
Oukitel RT9 Rugged Tablet is a 4G Android 14 Tablet powered by Unisoc T606 with 6 GB RAM and 256 GB storage. It has a 10.1 inches IPS display. It features a 16 MP rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 11000 mAh Battery with 18W Fast Charging. Notable features include IP68 Rating, Expandable Storage and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$249.89
Search
Oukitel RT9 Rugged Tablet price in United States is $249.89. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 3G, 4G, Wi-Fi
- Unisoc T606, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 6 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 11000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 10.1 inches, 800 x 1280 px Display
- 16 MP Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v14
OUT OF STOCK
Oukitel RT9 Rugged Tablet Specs
Group: $200 to $300
General
- Android v14Good
- Thickness: 14.2 mmThick
- 850 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.1 inch, IPS ScreenSmall
- 800 x 1280 pixelsPoor
- 149 ppiPoor
- Corning Gorilla Glass 5
Camera
- 16 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T606 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 11000 mAh BatteryLarge
- 18W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Oukitel RT9 Rugged Tablet Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Apple iPad Pro 13 Tablet (Cellular + 1TB + Standard Glass) vs Samsung Galaxy Tab S11
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Apple iPad Air 13 2025 Tablet (5G + 1TB)
iBall Slide Octa A41 Tablet vs Huawei Honor Pad 5 Tablet (4GB RAM + 64GB)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB) vs Lenovo Idea Tab
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Vivo Pad5e
Lenovo Tab M11 vs Samsung Galaxy Tab S11 UltraOukitel RT9 Rugged Tablet Full Specs
General
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Release Date | September, 2024 |
Design
| Dimensions | 170 x 251.2 x 14.2 mm |
| Weight | 850 g |
| Colors | Black, Orange |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 10.1 inches, 800 x 1280 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 149 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 69.3% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 16 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2 x Cortex-A75@1.6GHz & 6 x Cortex-A55@1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 11000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 18W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












