
Poco Pad C1
$311.02 • Coming Soon • By Poco
Poco Pad C1 price in United States starts from $311.02.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Poco Pad C1 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Poco Pad C1 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Snapdragon 6s 4G Gen 2
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7600 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 9.7 inches, 1280 x 2048 px, 120 Hz Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported
UPCOMING
Poco Pad C1 Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v16Good
- Thickness: 7.4 mmThick
- 406 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 9.7 inch ScreenSmall
- 1280 x 2048 pixelsPoor
- 249 ppiAverage
- TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Certified, TÜV Rheinland Flicker Free Certified, TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified
- 120 Hz Refresh Rate, 180 Hz Touch Sampling Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 Chipset
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C
- No GPS
Battery
- 7600 mAh BatterySmall
- 18W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Apple iPad Air 11 2025 (128GB+Wi-Fi) vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB) vs Lenovo Idea Tab
Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)
Motorola Moto Pad 60 Neo vs OPPO Pad SE (8GB + 128GB + LTE)
Doogee Tab E3 vs Doogee V Pad 5G
Lenovo Tab M11 vs TCL Nxtpaper 14 TabletPoco Pad C1 Full Specs
General
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
Design
| Dimensions | 226.51 x 147.97 x 7.4 mm |
| Weight | 406 g |
| Colors | Blue | Grey |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 9.7 inches, 1280 x 2048 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 249 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.7% |
| Brightness | 500 nits (typ), 600 nits (Outdoor mode) |
| Features | TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Certified, TÜV Rheinland Flicker Free Certified, TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified |
Memory
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.0, SBC / AAC / APTX |
| USB | Yes, USB-C |
Extra
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7600 mAh |
| Fast Charging | Yes, 18W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











