
Xiaomi Redmii Pad 2 9.7
$175.94 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmii Pad 2 9.7 price in United States starts from $175.94.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Xiaomi Redmii Pad 2 9.7 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmii Pad 2 9.7 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Snapdragon 6s Gen 2 4G, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 9000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 9.7 inches, 1280 x 2048 px, 120 Hz Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 2 TB
UPCOMING
Xiaomi Redmii Pad 2 9.7 Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 7.4 mmAverage
- 406 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 9.7 inch, LCD ScreenSmall
- 1280 x 2048 pixelsGood
- 249 ppiGood
- 120 Hz Refresh Rate, 240 Hz Touch Sampling Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 6s Gen 2 4G Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAM + 4 GB Virtual RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 2 TB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C
Battery
- 9000 mAh BatteryLarge
- 18W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmii Pad 2 9.7 vs Infinix XPAD 30E Tablet (4GB RAM + 128GB)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB)

Apple iPad Air 11 2025 (128GB+Wi-Fi) vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)Xiaomi Redmii Pad 2 9.7 Full Specs
General
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | April 28, 2026 |
Design
| Dimensions | 147.97 x 226.5 x 7.4 mm |
| Weight | 406 g |
| Colors | Sky Blue, Graphite Grey |
Display
| Type | Color LCD Screen (1.07B) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 9.7 inches, 1280 x 2048 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 15:09 |
| PPI | ~ 249 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83% |
| Brightness | 600 nits (HBM) |
Memory
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Expandable RAM | Upto 4 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, upto 2 TB |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (5G model only) |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass (cellular model only) |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 2 4G |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Quad |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 9000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










