




Realme Pad Mini Tablet
$122.25 • Out Of Stock • By Realme
Realme Pad Mini Tablet price in United States starts from $122.25.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$122.25
Search
Features
- Dual Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Tiger T616, Octa Core, 2 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 6400 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 8.68 inches, 800 x 1340 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
OUT OF STOCK
Realme Pad Mini Tablet Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 7.6 mmAverage
- 372 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8.68 inch, TFT ScreenSmall
- 800 x 1340 pixelsAverage
- 179 ppiAverage
- Sunlight Mode
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc Tiger T616 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 6400 mAh BatterySmall
- 18W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Realme Pad Mini Tablet Videos
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Realme Pad Mini Tablet vs Xiaomi Redmi Pad SE 8.7 4G
Realme Pad Mini Tablet vs Realme Pad 2 Lite
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Lenovo Tab P12Realme Pad Mini Tablet Full Specs
General
| Model | Realme Pad Mini |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | April 04, 2022 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 124.5 x 211.8 x 7.6 mm |
| Weight | 372 g |
Display
| Type | Color TFT Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 8.68 inches, 800 x 1340 pixels |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 179 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.5% |
| Features | Sunlight Mode |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, 3GP, AVI, FLV, MKV, TS, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6400 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















