
Samsung Galaxy Tab A4 S Tablet
$263.75 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Tab A4 S Tablet price in United States starts from $263.75.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$263.75
Search
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Exynos 7904, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 6150 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 10.1 inches, 1200 x 1920 px Display
- 12 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 400 GB
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Tab A4 S Tablet Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v9.0 (Pie)Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.1 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1200 x 1920 pixelsBad
- 224 ppiAverage
Camera
- 12 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 7904 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmallest
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 400 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 6150 mAh BatterySmall
- 45W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab S11 vs Lenovo Tab M11
OnePlus Pad Tablet vs Doogee Tab E3
Samsung Galaxy Tab S10 Lite vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Byond Mi-book Mi1 Tab vs Intex I-Buddy Connect 3G
Samsung Galaxy Tab S10 FE (Wi-Fi+ 12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Samsung Galaxy Tab A4 S Tablet Full Specs
General
| Model | Galaxy Tab A4 S |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | March 22, 2020 |
| Voice Call | Yes |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.1 inches, 1200 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81% |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 400 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Samsung Exynos 7904 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6150 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 45W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










