
Samsung Galaxy Tab A9 Plus Tablet (Wi-Fi + 8GB RAM + 128GB)
$251.99 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Tab A9 Plus Tablet (Wi-Fi + 8GB RAM + 128GB) is a WiFi Android 13 Tablet powered by Qualcomm 695 with 8 GB RAM and 128 GB storage. It has a 11 inches TFT display with 90 Hz refresh rate. It features a 8 MP rear camera and a 5 MP front camera. It packs a 7040 mAh Battery with 15W Fast Charging. Notable features include Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$251.99
Search
Samsung Galaxy Tab A9 Plus Tablet (Wi-Fi + 8GB RAM + 128GB) price in United States is $251.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Snapdragon 695, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7040 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 11 inches, 1200 x 1920 px, 90 Hz Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Tab A9 Plus Tablet (Wi-Fi + 8GB RAM + 128GB) Specs
Group: $200 to $300
General
- Android v13Good
- Thickness: 6.9 mmAverage
- 491 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 11 inch, TFT ScreenAverage
- 1200 x 1920 pixelsPoor
- 206 ppiAverage
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 695 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7040 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Samsung Galaxy Tab A9 Plus Tablet (Wi-Fi + 8GB RAM + 128GB) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Zync Z909 Plus Tab vs iberry Auxus CoreX2 3G
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (512GB + Wi-Fi) vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet (1TB + 5G)
Apple iPad Air 13 2025 (Wi-Fi + 256GB) vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet (1TB + 5G)
Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite (6GB RAM + 128GB+ Wi-Fi Only)
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Apple iPad Air 13 2025 Tablet (5G + 1TB)Samsung Galaxy Tab A9 Plus Tablet (Wi-Fi + 8GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | Tab A9 Plus |
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | October 05, 2023 |
Design
| Dimensions | 168.7 x 257.1 x 6.9 mm |
| Weight | 491 g |
| Colors | Graphite, Silver, Navy |
Display
| Type | Color TFT Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 11 inches, 1200 x 1920 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 206 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 80.9% |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| 3G | No |
| 5G Bands | FDD Sub6: N1(2100), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N20(800), N28(700), N66(AWS-3), TDD Sub6: N38(2600), N40(2300), N41(2500), N77(3700), N78(3500) |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80 |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, AVRCP, DI, HID, HOGP, OPP, PAN |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Dolby Atmos, Surround Sound |
Camera
| Rear Camera | 8 MP (Main) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | No |
| Front Camera | 5 MP (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 660 Silver |
| GPU | Adreno 619 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7040 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












