



Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi)
$994.44 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi) is a WiFi Android 14 Tablet powered by Mediatek 9300 Plus with 12 GB RAM and 512 GB storage. It has a 14.6 inches display with 120 Hz refresh rate. It features a 13 MP + 8 MP Dual rear camera and a 12 MP + 12 MP Dual front camera. It packs a 11200 mAh Battery with 45W Fast Charging. Notable features include IP68 Rating, In-Display Fingerprint, Expandable Storage and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
$994.44
Search
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi) price in United States is $994.44. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Dimensity 9300 Plus, Octa Core, 3.25 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 11200 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 14.6 inches, 1848 x 2960 px, 120 Hz Display
- 13 MP + 8 MP Dual Rear & 12 MP + 12 MP Dual Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1.5 TB
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi) Specs
Group: $850 to $1,250
General
- Android v14Good
- Thickness: 5.4 mmSlim
- 718 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 14.6 inch, Dynamic AMOLED 2X ScreenLargest
- 1848 x 2960 pixelsAverage
- 239 ppiPoor
- HDR10+
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP + 8 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 12 MP + 12 MP Dual Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 9300 Plus Chipset
- 3.25 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 12 GB RAMAverage
- 512 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1.5 TB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 11200 mAh BatteryLarge
- 45W Fast charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi) Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi) below. The current price is $994.44. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Apple iPad Pro 13 Tablet (Cellular + 1TB + Standard Glass) vs Samsung Galaxy Tab S11
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Samsung Galaxy Tab S11

Samsung Galaxy Tab S11 vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet (1TB + 5G)
Google Pixel Tablet vs Doogee V Pad 5G
Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi) Full Specs
General
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | September 26, 2024 |
| In The Box | USB Type C Cable, Tablet, S Pen, Ejection PIN, Quick Start Guide |
Design
| Dimensions | 208.6 x 326.4 x 5.4 mm |
| Weight | 718 g |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
Display
| Type | Color Dynamic AMOLED 2X (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 14.6 inches, 1848 x 2960 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 239 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.7% |
| Features | HDR10+ |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1.5 TB |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, EHT320, MIMO, 4096-QAM |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, AVRCP, DI, HID, HOGP, OPP, PAN, PBP, TMAP |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | S Pen Support, Circle to Search with Google, Galaxy AI, Enhanced Armor Aluminum, 4xSpeakers with Dolby Atmos |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2 (Wide Angle) 26mm (wide), 1/3.4", 1.0µm, AF 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 26mm 12 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) 120˚ |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 Plus |
| CPU | 3.25 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4xArm Cortex-X4@3.25GHz & 4xCortex-A720@2.0GHz |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 11200 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W Fast charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















