





Samsung Galaxy Tab S7
$395.94 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Tab S7 price in United States starts from $395.94.
- Share
$395.94
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 865+, Octa Core, 3.09 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 11 inches, 1600 x 2560 px, 120 Hz Display
- 13 MP + 5 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
Samsung Galaxy Tab S7 Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- Android v10Average
- Thickness: 6.3 mmAverage
- 500 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 11 inch, LCD ScreenSmall
- 1600 x 2560 pixelsAverage
- 274 ppiAverage
- HDR10+
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP + 5 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 865+ Chipset
- 3.09 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 8000 mAh BatterySmall
- Fast Charging 45W
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Samsung Galaxy Tab S7 Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Tab S7 below. The current price is $37,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab S7 vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite 5G
Samsung Galaxy Tab S7 vs Samsung Galaxy Tab S10 FE 5G
Samsung Galaxy Tab S7 vs Samsung Galaxy Tab S10 Tablet
Samsung Galaxy Tab S7 vs Samsung Galaxy Tab S9 Tablet
Samsung Galaxy Tab S7 vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro 5G
Samsung Galaxy Tab S7 vs Xiaomi Pad 7Samsung Galaxy Tab S7 Full Specs
General
| Model | Galaxy Tab S7 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | August 5, 2020 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 165.3 x 253.8 x 6.3 mm |
| Weight | 500 g |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 11 inches, 1600 x 2560 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 274 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.6% |
| Features | HDR10+ |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2 (Wide Angle) 5 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865+ |
| CPU | 3.09 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, Fast Charging 45W |
| Talk Time | 56 hours |
| Music Playback Time | 129 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














