


TCL Nxtpaper 14 Tablet
$359.99 • View Prices • By TCL
TCL Nxtpaper 14 Tablet is a WiFi Android 14 Tablet powered by Mediatek G99 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 14.3 inches IPS display with 60 Hz refresh rate. It features a 8 MP rear camera and a 13 MP + 5 MP Dual front camera. It packs a 8000 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include IP54 Rating and Expandable Storage.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
TCL Nxtpaper 14 Tablet price in United States is $359.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Wi-Fi
- No 3G
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery with Fast Charging
- 14.3 inches, 1600 x 2400 px Display
- 8 MP Rear & 13 MP + 5 MP Dual Front Camera
- Memory Card Supported
TCL Nxtpaper 14 Tablet Specs
Group: $250 to $450
General
- Android v14Good
- Thickness: 7 mmAverage
- 760 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 14.3 inch, IPS ScreenLargest
- 1600 x 2400 pixelsPoor
- 202 ppiBad
- NxtPaper technology Anti-glare display
- 60 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 13 MP + 5 MP Dual Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G99 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAM + 8 GB Virtual RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
- No GPS
Battery
- 8000 mAh BatteryAverage
- Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
TCL Nxtpaper 14 Tablet Prices
2% (price increased by $6 in one month)
TCL Nxtpaper 14 Tablet Price History
You can check the price history of TCL Nxtpaper 14 Tablet below. The current price is $359.99. Over the past month, there has been a increase of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

TCL Nxtpaper 14 Tablet vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
TCL Nxtpaper 14 Tablet vs Lenovo Tab M11
Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Lenovo Tab K11 Gen 2 vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)

Apple iPad Pro 13 Tablet (Cellular + 1TB + Standard Glass) vs Samsung Galaxy Tab S11TCL Nxtpaper 14 Tablet Full Specs
General
| Model | 9491G |
| Release Date | February, 2024 |
Design
| Dimensions | 222 x 322.4 x 7 mm |
| Weight | 760 g |
| Colors | Navy Blue |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Size | 14.3 inches, 1600 x 2400 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 202 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.1% |
| Brightness | 400 nits (Typ.), 500 nits under sunlight |
| Features | NxtPaper technology Anti-glare display |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac, 2.4GHz/5GHz, Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP + 5 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













