
TCL Tab 11 Tablet
$164.14 • Out Of Stock • By TCL
TCL Tab 11 Tablet price in United States starts from $164.14.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$164.14
Search
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio P60T, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 10.95 inches, 1200 x 2000 px Display
- 8 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
OUT OF STOCK
TCL Tab 11 Tablet Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 6.9 mmUltra Slim
- 462 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.95 inch, IPS ScreenAverage
- 1200 x 2000 pixelsGood
- 213 ppiAverage
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio P60T Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 8000 mAh BatteryAverage
- 18W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

TCL Tab 11 Tablet vs Samsung Galaxy Tab A9 Tablet
OPPO Pad SE (8GB + 128GB + LTE) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (LTE+ 8GB RAM + 256GB)
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Apple iPad Air 13 2025 Tablet (5G + 1TB)
Micromax Funbook Talk P362 (2GB) vs Lenovo ThinkPad Tablet 2
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Oukitel RT9 Rugged Tablet
Lenovo Tab M11 vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)TCL Tab 11 Tablet Full Specs
General
| Model | Tab 11 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | February 26, 2023 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 163.6 x 259 x 6.9 mm |
| Weight | 462 g |
| Colors | Digital Lavender, Dark Gray |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.95 inches, 1200 x 2000 pixels |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 213 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 80.5% |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) 1/4", 1.12µm, AF |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP (Ultra Wide) 100˚, 1/4", 1.12µm |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio P60T |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










