

Vivo Pad 3
$310.1 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo Pad 3 price in United States starts from $310.1.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$310.1
Search
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Snapdragon 8s Gen3, Octa Core, 3 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 10000 mAh Battery with 44W Fast Charging
- 12.1 inches, 1968 x 2800 px, 144 Hz Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Android v14
OUT OF STOCK
Vivo Pad 3 Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v14Good
- Thickness: 6.6 mmAverage
- 589.2 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 12.1 inch, IPS ScreenAverage
- 1968 x 2800 pixelsGood
- 283 ppiAverage
- HDR10, 600nits
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8s Gen3 Chipset
- 3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.4, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 10000 mAh BatteryAverage
- 44W Fast Charging
- 5W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Vivo Pad 3 vs Huawei MatePad Pro 13.2
Vivo Pad 3 vs OnePlus Pad Tablet
Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB) vs Lenovo Idea Tab
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G

Samsung Galaxy Tab S10 FE 5G vs Samsung Galaxy Tab S10 LiteVivo Pad 3 Full Specs
General
| Model | PAD 3 |
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | June 28, 2024 |
Design
| Dimensions | 192 x 266.4 x 6.6 mm |
| Weight | 589.2 g |
| Colors | Gray, Blue, Purple |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 12.1 inches, 1968 x 2800 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 283 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.9% |
| Features | HDR10, 600nits |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Wifi Version | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity (accessories only) |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Custom UI | OriginOS 4 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen3 |
| CPU | 3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 735 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 44W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










