
Vivo Pad Air Tablet
$219.28 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo Pad Air Tablet price in United States starts from $219.28.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$219.28
Search
Features
- Wi-Fi
- Snapdragon 870, Octa Core, 3.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 8500 mAh Battery with 44W Fast Charging
- 11.5 inches, 1840 x 2800 px, 144 Hz Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Android v13
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Vivo Pad Air Tablet Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 6.7 mmSlim
- 530 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 11.5 inch, IPS ScreenLarge
- 1840 x 2800 pixelsGood
- 291 ppiBest
- HDR10, 500nits
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 870 Chipset
- 3.2 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v3.0
Battery
- 8500 mAh BatteryAverage
- 44W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Vivo Pad Air Tablet vs Vivo Pad SE
Vivo Pad Air Tablet vs Xiaomi Redmi Pad Pro 5G
Vivo Pad Air Tablet vs iQOO Pad Air
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite (6GB RAM + 128GB+ Wi-Fi Only)
Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 FE (Wi-Fi+ 12GB RAM + 256GB)
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Samsung Galaxy Tab S11 UltraVivo Pad Air Tablet Full Specs
General
| Model | Pad Air |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | August 25, 2023 |
| Voice Call | No |
Design
| Dimensions | 176 x 259.7 x 6.7 mm |
| Weight | 530 g |
| Colors | Blue, Silver, Rose Gold |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 11.5 inches, 1840 x 2800 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | ~ 291 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.7% |
| Features | HDR10, 500nits |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra Features | Quad speakers |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 44W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









