



Wishtel IRA T1030 4G Tablet
$148.37 • Out Of Stock • By Wishtel
Wishtel IRA T1030 4G Tablet price in United States starts from $148.37.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$148.37
Search
Features
- Dual Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery
- 10.4 inches, 2000 x 1200 px Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
OUT OF STOCK
Wishtel IRA T1030 4G Tablet Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v12Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.4 inch ScreenAverage
- 2000 x 1200 pixelsAverage
- 224 ppiGood
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- USB-C
Battery
- 8000 mAh BatteryAverage
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Wishtel IRA T1030 4G Tablet vs Motorola Moto Tab G62 LTE
Samsung Galaxy Tab S11 vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi + 512GB)
Samsung Galaxy Tab S9 (12GB RAM + 256GB+ Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite
OnePlus Pad Tablet vs Doogee Tab E3
Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB) vs Oukitel RT9 Rugged Tablet
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 Plus (512GB)Wishtel IRA T1030 4G Tablet Full Specs
General
| Model | IRA T1030 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Voice Call | Yes |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes |
| Size | 10.4 inches, 2000 x 1200 pixels |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 224 PPI |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
Technical
| OS | Android v12 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













