
Xiaomi Pad 7 Pro (12GB + 512GB + Wi-FI)
$618.94 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Pad 7 Pro (12GB + 512GB + Wi-FI) is a WiFi Android 15 Tablet powered by Qualcomm 8s Gen3 with 12 GB RAM and 512 GB storage. It has a 11.2 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 2 MP Dual rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 8850 mAh Battery with 67W Fast Charging. Notable features include USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$618.94
Search
Xiaomi Pad 7 Pro (12GB + 512GB + Wi-FI) price in United States is $618.94. The lowest price is available at Amazon.
Variants
8GB+256GB+Wi-Fi$549.99
12GB + 512GB + Wi-FI$618.94
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 8s Gen3, Octa Core, 3 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 8850 mAh Battery with 67W Fast Charging
- 11.2 inches, 2136 x 3200 px, 144 Hz Display
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 32 MP Front Camera
- Android v15
OUT OF STOCK
Xiaomi Pad 7 Pro (12GB + 512GB + Wi-FI) Specs
Group: $500 to $700
General
- Android v15Good
- Thickness: 6.2 mmAverage
- 500 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 11.2 inch, IPS ScreenLarge
- 2136 x 3200 pixelsGood
- 344 ppiBest
- HDR10, Dolby Vision, 800 nits
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8s Gen3 Chipset
- 3 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 12 GB RAMLargest
- 512 GB Inbuilt MemoryLargest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v3.2
- No GPS
- IR Blaster
Battery
- 8850 mAh BatteryLarge
- 67W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Xiaomi Pad 7 Pro (12GB + 512GB + Wi-FI) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Black Shark Pad 7 Pro
Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Black Shark Pad 7 Pro vs Lenovo Tab K11 Gen 2
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G
Samsung Galaxy Tab S11 vs Lenovo Tab M11Xiaomi Pad 7 Pro (12GB + 512GB + Wi-FI) Full Specs
General
| Model | Mi Pad 7 Pro |
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | October 29, 2024 |
Design
| Dimensions | 173.4 x 251.2 x 6.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Colors | Black, Blue, Green |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 11.2 inches, 2136 x 3200 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 344 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.8% |
| Features | HDR10, Dolby Vision, 800 nits |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | HyperOS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen3 |
| CPU | 3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 735 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, FLAC, APE, AAC, OGG, WAV, WMA, AMR, AWB |
| Video | MP4, MKV, AVI, WMV, WEBM, 3GP, ASF |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8850 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 67W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












