
Nova NHT 1058 Trimmer
$9.75 • View Prices • By Nova
Nova NHT 1058 Trimmer price in United States starts from $9.75.
- Share
$9.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Corded & Cordless
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Corded
- Source: Rechargeable Battery, 6 W
- Head: Washable Head
- Use Time 3.33 hours
- 1 year, brand Warranty
Nova NHT 1058 Trimmer Specs
- Corded & Cordless
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Corded
- Source: Rechargeable Battery, 6 W
- Head: Washable Head
- Use Time 3.33 hours
- 1 year, brand Warranty
General
| Country of Origin | China |
| Type | Corded & Cordless |
| Model | NHT 1058 Waterproof |
| Brand | Nova |
Device Details
| Shaving Head Type | Washable Head |
| Blade Type | Stainless Steel |
| Corded | Yes |
| Cordless | Yes |
Features
| Additional Features | Adjustable Trimming Range, Rechargeable, Easy to Clean, Detachable Head, Water Resistant |
Battery & Power
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Power Consumption | 6 W |
| Charging Time | 2 hours |
| Use Time | 3.33 hours |
Extra
| Sales Package | 1 trimmer, catalogue, charger, brush |
Design and Body
| Dimensions | 60 x 130 x 400 mm |
| Weight | 350 g |
| Material | Stainless Steel, Plastic |
Warranty
| Warranty | 1 year, brand Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only |
| Not Covered in Warranty | Warranty of the product does not cover any external damage caused due to mishandling of the product by unauthorized persons. (Length setting clip & Blades does not cover under warranty ) |
| Warranty Service Type | customer needs to call us on 080 4161 5050 or mail us on Support@novaindia.co.in, Walk into nearest service center |
Nova NHT 1058 Trimmer Price History
You can check the price history of Nova NHT 1058 Trimmer below. The current price is $933. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Trimmers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












