

VGR V-996 Trimmer
$16.71 • View Prices • By VGR
VGR V-996 Trimmer price in United States starts from $16.71.
- Share
$16.71
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Cordless
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Not Corded
- Source: USB Type-C Charging (5V~1A), 5 W
- Grooming
- Ceramic and Titanium
- 0.5 - 7 mm
VGR V-996 Trimmer Specs
- Cordless
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Not Corded
- Source: USB Type-C Charging (5V~1A), 5 W
- Grooming
- Ceramic and Titanium
- 0.5 - 7 mm
General
| Type | Cordless |
| Model | V-996 |
| Brand | VGR |
Device Details
| Under Shower Use | No |
| Trimmer Type | Grooming |
| Blade Type | Stainless Steel |
| Corded | No |
| Cordless | Yes |
| Swivel Cord | No |
| Coating | Ceramic and Titanium |
| Plate Size | 0.5 - 7 mm |
| Indicators | LED Display |
Features
| Additional Features | 7000 RPM Turbo motor |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium |
| Battery Size | 2000 mAh |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Supply | USB Type-C Charging (5V~1A) |
Extra
| Sales Package | 1 U Trimmer, Cleaning Brush, Instructions Manual, Warranty Card |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
VGR V-996 Trimmer Price History
You can check the price history of VGR V-996 Trimmer below. The current price is $1,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Trimmers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













