


Philips BT3302/15 Beard Trimmer
$11.95 • View Prices • By Philips
Philips BT3302/15 Beard Trimmer price in United States starts from $11.95.
- Share
$11.95
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Quick Charge in 15 min
- Source: Battery Powered, USB Charging, 5 W
- Beard & Moustache
- Use Time 1.5 hours
- 32 mm
- 2 years
Philips BT3302/15 Beard Trimmer Specs
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Quick Charge in 15 min
- Source: Battery Powered, USB Charging, 5 W
- Beard & Moustache
- Use Time 1.5 hours
- 32 mm
- 2 years
General
| Country of Origin | India |
| Model | BT3302/15 |
| Brand | Philips |
| Series | 3000 |
Device Details
| Trimmer Type | Beard & Moustache |
| Blade Type | Stainless Steel |
| Cordless | Yes |
| Plate Size | 32 mm |
| Indicators | LED Light |
Features
| Additional Features | Self-sharpening Blades, Integrated 1mm Precision Steps, Lift & Trim Technology |
Battery & Power
| Battery Type | Li-ion |
| Power Source | Battery Powered |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Supply | USB Charging |
| Quick Charge | 15 min |
| Charging Time | 1 hour |
| Use Time | 1.5 hours |
Extra
| Sales Package | Trimmer, Charger, User Manual |
Design and Body
| Dimensions | 100 x 40 x 100 mm |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
Philips BT3302/15 Beard Trimmer Price History
You can check the price history of Philips BT3302/15 Beard Trimmer below. The current price is $1,149. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Trimmers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














