
Acer A Series 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$421.18 • Coming Soon • By Acer
Acer A Series 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $421.18.
- Share
This is an Upcoming TV.
Acer A Series 50 inch Ultra HD 4K Smar… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Acer A Series 50 inch Ultra HD 4K Smar… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 50 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
UPCOMING
Acer A Series 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 50 inch DisplaySmall
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D)Acer A Series 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | A Series |
| Type | QLED |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K 120 FPS |
| Anti Reflection | Yes |
Video
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Number Of Subwoofers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











