


Acer I Pro Series 43 inch Full HD Smart LED TV (AR43FDIGU2841AT)
$200.28 • View Prices • By Acer
Acer I Pro Series 43 inch Full HD Smart LED TV (AR43FDIGU2841AT) price in United States starts from $200.28.
- Share
$200.28
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- 1.5 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
Acer I Pro Series 43 inch Full HD Smart LED TV (AR43FDIGU2841AT) Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Mali G31 MP2
- 1.5 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 109.7 mmThick
Acer I Pro Series 43 inch Full HD Smart LED TV (AR43FDIGU2841AT) Price History
You can check the price history of Acer I Pro Series 43 inch Full HD Smart LED TV (AR43FDIGU2841AT) below. The current price is $18,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Acer I Pro Series 43 inch Full HD Smart LED TV (AR43FDIGU2841AT) vs Acer Ultra I Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43UDGGU2875BD)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Acer I Pro Series 43 inch Full HD Smart LED TV (AR43FDIGU2841AT) Full Specs
General
| Model | AR43FDIGU2841AT |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control,1 Power Cord, 2 AAA Battery |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Dimensions | 955 (W) x 556.5 (H) x 109.7 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 955 (W) x 605.7 (H) x 226.1 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| HDMI Version | 1.4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | Dual Band 2.4GHz, 5GHz |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G31 MP2 |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Zee5, Eros Now, JioCinema, SonyLiv, Youtube, Hungama, Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












