


Acer I Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43UDIGU2875AT)
$189.73 • Out Of Stock • By Acer
Acer I Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43UDIGU2875AT) price in United States starts from $189.73.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$189.73
Search
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Acer I Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43UDIGU… Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 109.7 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Acer I Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43UDIGU2875AT) vs Infinix 43GU1Q 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVAcer I Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43UDIGU… Full Specs
General
| Model | AR43UDIGU2875AT |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control,1 Power Cord, 2 AAA Battery |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Dimming Technology | Macro Dimming |
Physical Design
| Dimensions | 957.4 (W) x 556.2 (H) x 109.7 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 957.4 (W) x 606.3 (H) x 226.1 (D) mm |
Video
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz/ 5GHz |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Zee5, Eros Now, JioCinema, SonyLiv, Youtube, Hungama, Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












