




Acer Advanced I Series 40 inch Full HD Smart LED TV (AR40GR2841FDFL)
$168.65 • Out Of Stock • By Acer
Acer Advanced I Series 40 inch Full HD Smart LED TV (AR40GR2841FDFL) price in United States starts from $168.65.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$168.65
Search
Features
- 40 in, LED TV
- Full HD, 1080 x 1920 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Quad Core Processor, 16 GB Storage
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Acer Advanced I Series 40 inch Full HD Smart LED TV (AR40GR284… Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 40 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1080 x 1920 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- Mali G31 MP2
- 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 70 W Input Power
- 210 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) vs Westinghouse Edgeless 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX43UA4800)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)Acer Advanced I Series 40 inch Full HD Smart LED TV (AR40GR284… Full Specs
General
| Model | AR40GR2841FDFL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote Control, User Manual, Warranty Card, 2 Table Top Stands, 2 AAA Batteries, 4 Screws, 1 Power Cord |
Display
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 5.57 kg |
| Dimensions | 891.5 (W) x 503 (H) x 210 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 70 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G31 MP2 |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Hotstar, YouTube, FastCast, Google Play Store, etc. |
| Other Smart Features | Google TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














