




Acer Advanced I Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55GR2851UDFL)
$317.8 • View Prices • By Acer
Acer Advanced I Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55GR2851UDFL) price in United States starts from $317.8.
- Share
$317.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 36 W Output
- Quad Core Processor, 16 GB Storage
- Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Acer Advanced I Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55G… Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 36 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- Mali G31 MP2
- 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 145 W Input Power
- 288 mmThick
Acer Advanced I Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55G… Price History
You can check the price history of Acer Advanced I Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55GR2851UDFL) below. The current price is $29,986. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG QNED85T 75 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (75QNED85TUA) vs Hisense Class A6 Series 85 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (85A6NR)
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) vs Westinghouse Edgeless 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX43UA4800)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Acer Advanced I Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR55G… Full Specs
General
| Model | AR55GR2851UDFL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote Control, User Manual, Warranty Card, 2 Table Top Stands, 2 AAA Batteries, 4 Screws, 1 Power Cord |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
| Other Display Features | MEMC, Dolby Atmos, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 11.3 kg |
| Dimensions | 1234 (W) x 782 (H) x 288 (D) mm |
Video
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 36 W |
| Output Per Speaker | 18 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 145 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G31 MP2 |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Hotstar, YouTube, FastCast, Google Play Store, etc. |
| Other Smart Features | Google TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














