




Acer W Series AR55AR2851QD 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$725.9 • View Prices • By Acer
Acer W Series AR55AR2851QD 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $725.9.
- Share
$725.9
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Quad Core Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Acer W Series AR55AR2851QD 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $62,500 to $77,500
Display
- 55 inch DisplaySmall
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
- Push to speak Google Assistant enabled
Design
- 283 mmThick
Acer W Series AR55AR2851QD 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Acer W Series AR55AR2851QD 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $69,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Acer W Series AR55AR2851QD 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Sony Bravia 3 S30 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-50S30)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)Acer W Series AR55AR2851QD 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | AR55AR2851QD |
| Type | QLED |
| Warranty | 3 Year |
| In The Box | 1 Unit TV, Remote, Warranty Card, User Manual, 2 AAA Batteries, Pedestal Stands, 4 Screws |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Other Display Features | DCI-P3 95% NTSC 98% | HDR10+ with HLG | Dolby Vision |100% Color Volume with QLED | MEMC | Dynamic Signal Calibration | 1.07 Billion Colors | WCG+ | Super Brightness | Local Dimming | Blue Light Reduction | Wide Viewing Angle |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 19.5 kg |
| Dimensions | 1228 (W) x 775 (H) x 283 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | AVI, MPEG |
| Image Formats Supported | GIF, JPEG |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Audio Formats Supported | mp3_audio, wma |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Other Audio Features | Dolby Atmos | Aural Sound | Surround Sound |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
| Other Remote Features | Push to speak Google Assistant enabled |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 5.0 GHz + 2.4 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Zee5, Eros Now, JioCinema, SonyLiv, Youtube, Hungama, Google Play Store, Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














