


Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD)
$322.79 • View Prices • By Acer
Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) price in United States starts from $322.79.
- Share
$322.79
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 50 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 36 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 50 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 36 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 81 mmThick
Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) Price History
You can check the price history of Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) below. The current price is $30,480. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) vs Motorola Envision X 2025 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43UHDGQMVSAQ)
Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) vs Vu GloLED 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55GloLED)
Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) vs Acerpure Nitro Z 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP43UGMT96ELNZ5)
Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) vs Vu Vibe DV Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43VIBE-DV)
Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) vs Vu GloQLED Series 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50GLOQLED25)
Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) vs Acer I Pro Series 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR50UDIGU2875AT)Acer V Pro 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR50QDQGR2851AD) Full Specs
General
| Model | AR50QDQGR2851AD |
| Type | QLED |
| In The Box | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 4 Screws, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control, 1AC Cord, 2 AAA Battery |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 10.4 kg |
| Dimensions | 1111.2 (W) x 645.6 (H) x 81 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1111.2 (W) x 706.3 (H) x 274.3 (D) mm |
Video
| Picture Processor | Dual AI Processor |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 36 W |
| Output Per Speaker | 18 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 1 (Side) |
| HDMI Ports | 1 (Side) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












