


Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD)
$234.53 • Out Of Stock • By Acer
Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD) price in United States starts from $234.53.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$234.53
Search
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Quad Core Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD) Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 220 mmThick
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD) vs Acer Ultra I Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (AR43UDGGU2875BD)
Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD) vs Black+Decker Series 1 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (BXTVGU43UD2875ATIN)
Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD) vs Lumio Vision 7 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSG)
Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD) vs Acer Ultra V Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR55QDVGU2875BD)
Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD) vs Hisense A6K 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43A6K)
Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD) vs Realme TechLife CineSonic Q 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43UHDGQRVS3Q)Acer V Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AR43GR2851VQD) Full Specs
General
| Model | AR43GR2851VQD |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Remote, 2 AAA Battery, 1 User Manual, 1 Table Top Stand, 4 Screws, 1 Warranty Card |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Other Display Features | Dolby Vision | MEMC | 1.07 Billion colours | Wide Colour Gamut | Intelligent Frame Stabilization Engine | Dynamic Signal Calibration | HDR10 with HLG | UHD Upscaling | Super Brightness | Micro Dimming | Blue Light Reduction |
Physical Design
| Dimensions | 966 (W) x 617 (H) x 220 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | AVI, MPEG |
| Image Formats Supported | GIF, JPEG |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Other Audio Features | High Fidelity Speakers with Dolby Atmos | 5 Sound Modes - Stadium, Standard, Movie, Music, Speech |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 5.0 GHz + 2.4 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Zee5, Eros Now, JioCinema, SonyLiv, Youtube, Hungama, Google Play Store, Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Google TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












