



Amazon Ember Artline 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$1,099.99 • View Prices • By Amazon
Amazon Ember Artline 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV is a 65 inches 4K QLED Smart TV running Fire OS. It has Dolby Vision and HDR10+ support. It features 20 W speakers. Notable features include Screen Mirroring, Bluetooth, 4 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Amazon Ember Artline 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States is $1,099.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
Amazon Ember Artline 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $850 to $1,250
Display
- 65 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 27.31 kgHeavy
- 45.72 mmThick
Amazon Ember Artline 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Amazon Ember Artline 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Amazon Ember Artline 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $1,099.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Amazon Ember Artline 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | Ember Artline |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 27.31 kg |
| Dimensions | 1468.12 (W) x 853.44 (H) x 45.72 (D) mm |
Video
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 3 HDMI 2.0 + 1 HDMI 2.1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Fire OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, Prime Video, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














