

Amazon Fire TV 2-Series 40 inch Full HD Smart LED TV
$209.99 • View Prices • By Amazon
Amazon Fire TV 2-Series 40 inch Full HD Smart LED TV is a 40 inches Full HD LED Smart TV running Fire OS. It has HDR10 support. It features 16 W speakers. Notable features include 2 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Amazon Fire TV 2-Series 40 inch Full HD Smart LED TV price in United States is $209.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 40 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 16 W Output
- HDR
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
Amazon Fire TV 2-Series 40 inch Full HD Smart LED TV Specs
Group: $150 to $250
Display
- 40 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 16 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
Design
- 4.9 kgHeavy
- 78.74 mmThick
Amazon Fire TV 2-Series 40 inch Full HD Smart LED TV Prices
3% (price dropped by $7 in one month)
Amazon Fire TV 2-Series 40 inch Full HD Smart LED TV Price History
You can check the price history of Amazon Fire TV 2-Series 40 inch Full HD Smart LED TV below. The current price is $209.99. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Amazon Fire TV 2-Series 40 inch Full HD Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 2-Series |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Backlight Type | Direct LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 4.9 kg |
| Weight (with Stand) | 4.99 kg |
| Dimensions | 891.54 (W) x 515.62 (H) x 78.74 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 891.54 (W) x 556.26 (H) x 226.06 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 16 W |
| Output Per Speaker | 8 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 |
| HDMI Version | 1 HDMI 2.0 + 1 HDMI 2.1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Fire OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













