


Amazon Fire TV 4-Series 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$239.97 • View Prices • By Amazon
Amazon Fire TV 4-Series 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV is a 50 inches 4K LED Smart TV running Fire OS. It has HDR10+ support. It features 20 W speakers. Notable features include Bluetooth, 4 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Amazon Fire TV 4-Series 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States is $239.97. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 4 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Dolby Audio
Amazon Fire TV 4-Series 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $200 to $300
Display
- 50 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 8.3 kgHeavy
- 81.28 mmThick
Amazon Fire TV 4-Series 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Prices
23% (price dropped by $55 in one month)
Amazon Fire TV 4-Series 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Amazon Fire TV 4-Series 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $239.97. Over the past month, there has been a decrease of $55 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)Amazon Fire TV 4-Series 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Fire TV 4-Series TV, Alexa Voice Remote Enhanced, TV stand (2 legs, 4 screws), power cord, 2 AAA batteries |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 8.3 kg |
| Weight (with Stand) | 8.48 kg |
| Dimensions | 1109.98 (W) x 647.7 (H) x 81.28 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1109.98 (W) x 726.44 (H) x 287.02 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 3 HDMI 2.0 + 1 HDMI 2.1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Fire OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, HBO Max, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













