


Amazon Fire TV Omni Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$439.99 • View Prices • By Amazon
Amazon Fire TV Omni Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV is a 55 inches 4K QLED Smart TV running Fire OS. It has Dolby Vision and HDR10+ support. It features 16 W speakers. Notable features include Screen Mirroring, Bluetooth, 4 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Amazon Fire TV Omni Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States is $439.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 16 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
Amazon Fire TV Omni Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $350 to $550
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- 2 Speakers
- 16 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 15.1 kgHeavy
Amazon Fire TV Omni Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Amazon Fire TV Omni Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Amazon Fire TV Omni Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $439.99. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)Amazon Fire TV Omni Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | QL55F601A |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV, Power Cord, 4 Screws, TV Stands, Quick Start Guide, Remote Control, 2 AAA Batteries |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Dimming Technology | Full Array Local Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 15.1 kg |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 16 W |
| Output Per Speaker | 8 W |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 3 HDMI 2.0 + 1 HDMI 2.1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Fire OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














