


Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV
$95.65 • View Prices • By Beston
Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV price in United States starts from $95.65.
- Share
$95.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, QLED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Quad Core Processor
- HDR
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV Specs
Group: $8,000 to $10,000
Display
- 32 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
Design
- 3.4 kgHeavy
- 46 W Input Power
- 715 mmThick
Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV Price History
You can check the price history of Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV below. The current price is $9,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV vs Thomson Phoenix 32 inch HD Ready Smart QLED TV (Q32H1111)
Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV vs Thomson 32QAI1045 32 inch HD Ready Smart QLED TV
Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV vs Realme TechLife 32HDGQRDDAQ 32 inch HD Ready Smart QLED TV
Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV vs Foxsky 32FS 32 inch HD Ready Smart QLED TV
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)Beston BS32HGTV 32 inch HD Ready Smart LED TV Full Specs
General
| Model | BS32HGTV |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 Wall Mount, 1 Warranty Card, 1 Remote Control |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Contrast Ratio | 4000:01 (Static) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 3.4 kg |
| Weight (with Stand) | 3.44 kg |
| Dimensions | 739 (W) x 441 (H) x 715 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 739 (W) x 472 (H) x 168 (D) mm |
Audio
| Audio Formats Supported | mp3_audio, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Sound Modes | Standard, Speech, Music, Stadium, User |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 (Rear) |
| HDMI Version | 1.4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 46 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Jio Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












