


Beston BS55UGTV 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$274.11 • View Prices • By Beston
Beston BS55UGTV 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $274.11.
- Share
$274.11
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Quad Core Processor
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Beston BS55UGTV 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 55 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
Design
- 11 kgHeavy
- 220 W Input Power
Beston BS55UGTV 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Beston BS55UGTV 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $25,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Beston BS55UGTV 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife 55UHDGQRDDVQ 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
LG QNED85T 75 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (75QNED85TUA) vs Hisense Class A6 Series 85 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (85A6NR)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Beston BS55UGTV 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | BS55UGTV |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 Wall Mount, 1 Warranty Card, 1 Remote Control |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Contrast Ratio | 4000:01 (Static) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 11 kg |
| Weight (with Stand) | 11.3 kg |
| Dimensions With Stand | 1223 (W) x 772 (H) x 288 (D) mm |
Audio
| Audio Formats Supported | mp3_audio, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Sound Modes | Standard, Speech, Music, Stadium, User |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 (Rear) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 3) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 220 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Jio Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












