



Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$251.93 • View Prices • By Blaupunkt
Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $251.93.
- Share
$251.93
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 50 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 48 W Output
- Amlogic Chipset Processor, 2 GB RAM, 8 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio
Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 50 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 48 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Amlogic Chipset Processor
- 2 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 120 mmThick
Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $23,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Kodak SE 40 inch Full HD Smart QLED TV (40QSE5009)
Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Beston BS43FHD 43 inch Full HD Smart LED TV
Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Thomson 50TJQ0022 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Blaupunkt 50QC7015 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)Blaupunkt BP50JQD0026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | BP50JQD0026 |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N QLED TV, 1N Remote, 1N Manual, 2N Battery, 1N Wall Mounting |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 450 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical Design
| Dimensions | 1130 (W) x 650 (H) x 120 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1130 (W) x 720 (H) x 270 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 48 W |
| Output Per Speaker | 24 W |
| Sound Technology | Dolby Audio, DTS Trusurround |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 (Rear) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | JioTele OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Amlogic Chipset |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, JioHotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













