





Blaupunkt 65QC7035 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$437.62 • View Prices • By Blaupunkt
Blaupunkt 65QC7035 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $437.62.
- Share
$437.62
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 4 Speakers, 70 W Output
- ARM Cortex A55 Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Blaupunkt 65QC7035 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 65 inch DisplayLargest
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
- 4 Speakers
- 70 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- ARM Cortex A55 Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 130 mmThick
Blaupunkt 65QC7035 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Blaupunkt 65QC7035 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $41,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Blaupunkt 65QC7035 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Sony Bravia II S25BM2 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-65S25BM2)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)Blaupunkt 65QC7035 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 65QC7035 |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N QLED TV, 1N REMOTE, 1N MANUAL, 2N BATTERY, 1N WALL MOUNT |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 450 nits |
| Contrast Ratio | 5000:01 (Dynamic) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Dimensions | 1470 (W) x 830 (H) x 130 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1470 (W) x 905 (H) x 270 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF |
| Picture Modes | Standard, Vivid, Sport, Movie, Game, User |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, MPEG1/2, AAC, AC3, Eac3 |
| Number Of Speakers | 4 |
| Total Speaker Output | 70 W |
| Output Per Speaker | 18 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Music, News, Movie, Game, User |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 (Rear) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | ARM Cortex A55 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Apple TV, Amazon Prime Video, Jio Cinema, Zee5, Sony Liv, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















