


BPL 55U-D5310 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$351.19 • View Prices • By BPL
BPL 55U-D5310 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $351.19.
- Share
$351.19
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 36 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
BPL 55U-D5310 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $30,000 to $40,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 36 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
BPL 55U-D5310 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of BPL 55U-D5310 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $33,900. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)BPL 55U-D5310 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 55U-D5310 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 36 W |
| Output Per Speaker | 16 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












